Check google pagerank for www.droga-kensho.pl Rodzaje masaży
Home Rodzaje masaży
Rodzaje masaży
Masaż energetyczny Reiki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 07 Lipiec 2010 12:35

   Czym jest Reiki  (Rei Ki) ?

                                                            

   Jest to najczystsza energia życia, energia  miłości, z której wszystko powstało i trwa, przekazywana za pomocą dotyku, wzroku, głosu oraz na odległość, przez osoby odpowiednio do tego przygotowane.  

Reiki nie jest filozofią ani religią ale zdumiewające jest, że wzmacnia w ludziach to, co wiąże ich z własną religią, a zarówno wierzącym jak i niewierzącym, pomaga zrozumieć prawa rządzące światem natury. Uzdrawia ciało i duszę, doprowadza do równowagi wewnętrznej, harmonizuje, łagodzi, oczyszcza, wzmacnia.

   Czym wobec tego jest Rei w tej dwuczłonowej japońskiej nazwie Reiki. Jest to, wspomniana na poczatku, najczystsza energia życia, z której wszystko bierze swój początek i w której wszystko trwa. Osoby wierzące nazwą ją Bogiem (Jahwe, Al`Llah, Adonai, Elohim, OM, Wielki Duch ...) a pozostali  Energią, Kosmosem, Universum, Naturą itp. Nazywanie tej siły sprawczej, czy też energii życiowej nie jest najistotniejsze, niech każdy w swoim sercu wybierze dla siebie odpowiednią nazwę. Najważniejsze dla nas wszystkich jest to, że ta siła istnieje i poprostu jest (Jestem który Jestem). Jesteśmy  zanurzeni w tej cudownej energii czystej miłości od pierwszych chwil naszego istnienia, żyjemy w Niej jak ryby w oceanie, nie uświadamiając sobie tego czasami. Nasza cudowna planeta Ziemia jest jak wielkie akwarium energii, w którym istniejemy. Często zapominamy, że powinniśmy dbać o tę planetę w imię własnego dobra i komfortu życia naszego i przyszłych pokoleń. Nie ma drugiej takiej planety. Dbajmy wiec o nasze wspólne i, jak do tej pory, jedyne miejsce w kosmosie, w którym zapewniono nam tak komfortowe warunki do życia. 

    Każda żywa istota przychodzi na świat z zapasem energii życiowej, zwanej tutaj energią Ki (drugi człon nazwy Reiki). To jak świeca, która pali się przez całe nasze życie i każdy ma swoją, niepowtarzalną, której nie da się wymienić na inną. Ki jest więc zapasem energii, który pozwala nam żyć w trakcie pobytu w ciele fizycznym. Dopóki zapas nie jest wyczerpany, ciało fizyczne żyje. Gdy się wyczerpie, ciało fizyczne umiera. Niestety zapas Ki nie jest odnawialny. Ale musimy pamiętać także, że na skutek niewłaściwego trybu życia, złego oddychania, złego odżywiania, braku ruchu, życia w zatrutym środowisku, w ciągłym stresie proces zużycia energii Ki przyśpiesza się. Tak więc szanujmy siebie. W miarę naszych możliwości poprawiajmy jakość życia, przez dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, ruch, pozytywne myślenie. Oto pięć Reguł Życia sformułowanych przez doktora Mikao Usui, który w XIX w. na nowo wskrzesił ideę Reiki:

  1. Już od dziś nie złość się.
  2. Już od dziś nie martw się.
  3. Szanuj swoich rodziców, nauczycieli i ludzi starszych.
  4. Uczciwie zarabiaj na życie.
  5. Bądź wdzięczny za wszystko, szanuj każde życie.

 

 

Wszystkich zainteresowanych szerszymi informacjami na temat Reiki odsyłam do zakładki Literatura.

 

{pgslideshow id=Przyroda|width=100|height=100|delay=3000|image=M}

 


 

Zmieniony ( Niedziela, 17 Maj 2020 17:58 )
 
Masaż Klasyczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joasia   
Niedziela, 01 Styczeń 2012 22:52

Masaż klasyczny

 

Co to jest masaż?

Masażem nazywamy oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernym zachowaniu masowanego. Masażem leczniczym, nazwiemy taki sposób wykonywania masażu, który przyczyni się do poprawy psychofizycznej sprawności chorego. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób z zakresu ortopedii, neurologii, ginekologii, pediatrii i chorób wewnętrznych. Masaż jest jedną z metod fizjoterapii.

Klasyczny masaż leczniczy polega na odpowiednim ułożeniu chorego i stosowaniu klasycznych technik masażu (głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wstrząsania i wibracji). To zespół różnego rodzaju zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, poprzez powierzchnię masowanego ciała, działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, stawy, a także pośrednio na układ krążenia, nerwowy oraz nawet na narządy wewnętrzne.

Coraz częściej polecany pacjentom przez lekarzy przy problemach zdrowotnych i rekonwalescencji, jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego i rehabilitacji. Masaż klasyczny-leczniczy ma na celu poprawę stanu zdrowia, gdyż wywołuje niezastąpione, naturalne właściwości lecznicze.

 

Zmieniony ( Niedziela, 17 Maj 2020 18:47 )
 
Masaż stóp - refleksologia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joasia   
Niedziela, 01 Styczeń 2012 23:06

Masaż stóp - refleksologia

 

Co to jest refleksologia?

Refleksologia/refleksoterapia stóp jest to metoda leczniczego masażu stóp, w której stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe na stopach, odpowiadające poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała. Refleksologia to nauka o punktach reflektorycznych (odruchowych) na stopach, a refleksoterapia to wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, czyli podczas zabiegu masażu stóp. Niemniej te dwa terminy stosuje się zamiennie.
Refleksologia jest jednocześnie sztuką i nauką. To subtelna sztuka, fascynująca nauka i niezwykle skuteczna forma terapii i relaksacji - jedna z podstawowych metod medycyny alternatywnej i komplementarnej. To nauka, ponieważ u jej podstaw leżą badania naukowe; to sztuka, ponieważ skuteczność jej zabiegów zależy w głównej mierze od umiejętności wykorzystania przez terapeutę posiadanej wiedzy i doświadczenia.
Refleksologia jest terapią holistyczną. Termin "holistyczny" pochodzi z języka greckiego od słowa "holos", które oznacza "całość". Refleksologia więc stanowi holistyczną metodę leczenia i jako taka wymaga traktowania człowieka jako niepodzielnej całości, obejmującej ciało, umysł i ducha. Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie. To nie refleksolog leczy - organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować - eliminować toksyny i odblokowywać meridiany. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, my je tylko uaktywniamy i stymulujemy do działania. Refleksoterapia w ten sposób korzystnie oddziaływuje na wszystkich trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym.
Zmieniony ( Niedziela, 17 Maj 2020 17:59 )
 
Masaż shiatsu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joasia   
Niedziela, 01 Styczeń 2012 23:08

Masaż shiatsu

C. Co to jest masaż SHIATSU:

Shiatsu znaczy naciskać kciukami,  jest japońską odmianą masażu ciała, wykonywanego w celu leczenia i powrotu do zdrowia dzięki przepływowi i poprawie stanu ki w organizmie.. Jest to nowa nazwa najstarszej formy leczenia uzdrawiania rękoma. Polega na stosowaniu ucisku dłoni i technik manualnych w celu wyregulowania fizycznej struktury organizmu i jego naturalnych wewnętrznych energii, by usunąć stany chorobowe i zachować zdrowie. Shiatsu utrzymuje ciało, duszę i intelekt w harmonijnej równowadze, pobudza samouzdrawiające siły naszego organizmu i dba o głębokie odprężenie. Stosowany profilaktycznie przyczynia się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, ale jednocześnie można go stosować w celu złagodzenia ostrych dolegliwości.

Shiatsu bazuje na naszej wrodzonej reakcji na dotyk, naszej intuicji i naszej zdolności do ćwiczenia umysłu, by radził sobie z przeciwnościami w dążeniu do osiągnięcia najlepszego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Shiatsu posiłkuje się kilkoma technikami, przy czym pobieżny obserwator może odnieść wrażenie, że nic właściwie się nie dzieje, zaledwie spokojne, łagodne uciskanie kciukami czy dłońmi różnych punktów na ciele. Wygląda to niemal na leniwe wykonywanie pewnych czynności, i w rzeczy samej, pod względem zachowania energii, tym właśnie jest. Ale pod tymi nieskomplikowanymi czynnościami, wewnątrz organizmu dzieje się wiele w subtelnej sferze energii życiowej.

Podczas gdy w akupresurze chodzi o to, by znaleźć i stymulować określone punkty lecznicze, shiatsu zakłada przede wszystkim masaż całości kanałów energetycznych, tzw. meridianów. Brak energii w określonym meridianie jest, zgodnie z poglądami shiatsu, automatycznie związany z jej nadmiarem w innym meridianie. Tego rodzaju dysharmonię uważa się już za pierwsze objawy choroby, które trzeba usunąć i zrównoważyć. Shiatsu jest więc w mniejszym stopniu nastawiona na celowe leczenie konkretnych dolegliwości, lecz raczej na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia, co nie znaczy jednak, że japoński masaż leczniczy nie może pozytywnie wpłynąć na już istniejące zaburzenia zdrowotne.

Lecznicza moc dotyku znana jest ludziom od zamierzchłych czasów. Egipcjanie, Arabowie, Inkowie, Aztekowie, Rzymianie i Grecy, Hindusi, Chińczycy: we wszystkich kulturach znane było lecznicze działanie nakładania rąk i masażu. Ale w Państwie Środka leczenia uciskiem palców rozwinęło się jak nigdzie indziej, ponieważ bardzo wcześnie odkryto tam, że nacisk na określony punkt ciała może mieć działanie sięgające znacznie dalej i nie tylko łagodzić miejscowe dolegliwości, lecz także wpływać uzdrawiająco na narządy wewnętrzne. Trzeba było czekać aż do lat sześćdziesiątych, aby shiatsu zostało ostatecznie uznane w Japonii za metodę terapeutyczną. Niecałe dziesięć lat później japoński masaż leczniczy dotarł do Europy i Stanów Zjednoczonych i na fali rosnącego zainteresowania dalekowschodnimi metodami leczniczymi stopniowo podbił też zachodni krąg kulturowy.

Podstawowe cele shiatsu:
- harmonizowanie przepływu energii w ciele,
- wzmocnienie witalności poprawa fizycznego samopoczucia,
- poprawienie koncentracji i sprawności intelektualnej,
- ogólne profilaktyczne działanie prozdrowotne,
- usunięcie blokad i nagromadzonych emocji na wszystkich płaszczyznach,
- pobudzenie samouzdrawiających sił organizmu,
- uwrażliwienie na sygnały płynące z własnego ciała,
- uwrażliwienie na świadome przeżywanie własnego życia wewnętrznego.

Shiatsu jest bardzo bezpiecznym masażem. Bywa niezwykle skuteczny w przypadku przewlekłych dolegliwości, a także w wielu drobniejszych ostrych schorzeniach i chorobach.
Szczególnie ostrożnie należy go stosować zaledwie w trzech przypadkach: ciąży, przy podwyższonym ciśnieniu tętniczym i u chorych na nowotwory.

Zmieniony ( Niedziela, 17 Maj 2020 18:01 )
 
Gorące kamienie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joasia   
Niedziela, 01 Styczeń 2012 23:10

Gorące Kamienie - litoterapia


Co to jest litoterapia:

To najkrócej mówiąć wykorzystanie energii zawartej w skałach i kryształach do poprawienia naszego stanu zdrowia i samopoczucia. Nagrzane i położone na ciało kamienie bazaltowe, skały pochodzenia wulkanicznego, powoli oddają nam swoje cudowne ciepło wraz z energią nagromadzoną  w nich przez wiele milionów lat. Ważne jest też miejsce, z którego pochodzą, np. z tzw. punktów energetycznych Ziemi. O działaniu innych minerałów i kryształów oraz szerzej o litoterapii i czakramach Ziemi przeczytacie Państwo w poniższych artykułach:

http://zdrowy.tarnow.pl/zdrowie-zastygle-w-kamieniu-krzysztof-ziewacz/

http://www.poradnia.pl/zabiegi-i-terapie/terapie/1519-litoterapia-czyli-leczenie-kamieniami

http://www.bankier.pl/lifestyle/wiadomosc/miejsca-mocy-czyli-czakramy-ziemi-1891344.html

Zmieniony ( Niedziela, 17 Maj 2020 18:02 )
 
Świecowanie uszu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joasia   
Niedziela, 01 Styczeń 2012 23:12

Świecowanie uszu metodą Indian Hopi:

Metoda tzw. świecowania uszu wywodzi się z tradycyjnej medycyny ludowej Dalekiego Wschodu oraz Indian Ameryki Północnej. W czasach nowożytnych Indianie Amerykańscy: Hopi i Cherokee oraz Indianie z Meksyku wciąż używają świecowania jako środka leczniczego. Poprzez Indian Hopi - ludzi których charakteryzowała rozległa wiedza dotycząca różnych metod leczniczych oraz wielki rozwój duchowy - wiedza dotycząca świecowania dotarła do Europy. Aktualnie przeżywa swój renesans i jest coraz częściej stosowana przez wysokiej klasy bioenergoterapeutów, zielarzy oraz uzdrowicieli jak również w warunkach domowych, dzięki szczegółowo opracowanym sposobom stosowania.

Mechanizm zabiegu świecowania uszu
Podczas spalania się świecy wytwarzane jest podciśnienie w kanale usznym na skutek tzw. efektu komina. Prowadzi to do dostrzegalnej regulacji ciśnienia zatok. Ciśnienie krążące w kanale świecy dostarcza stężoną parę wzbogaconą ziołowymi olejkami eterycznymi do wewnątrz ucha. W wyniku tego następuje leczenie podrażnionych stref oraz usuwanie z ucha zanieczyszczeń i osadów na skutek działania prądu podciśnienia. Podczas procesu spalania nagrzewająca się obudowa ze srebrnej blaszki przenosi łagodny uspokajający prąd ciepła i olejków ziołowych do wnętrza ucha. Lokalnie dostarczone ciepło powoduje stymulację obwodowego ciśnienia krwi, które wzmacnia immunologiczny system obronny danego miejsca oraz zwiększa częstość krążenia limfatycznego. Ciepło stymuluje punkty energetyczne ucha i powoduje prawidłowy obieg energii. Ponad 90 % osób odczuwa w tym czasie obniżenie ciśnienia, lekkość odczuwaną w okolicach uszu i w głowie jako główny efekt świecowania.
Stwierdzono, że ucho ludzkie zawiera około 130 głównych punktów akupunktury, połączonych z każdą częścią ciała. Wibracje, które otrzymujemy ze świata zewnętrznego poprzez ucho przenikają do naszego mózgu i stymulują pracę całego organizmu.

Wskazania do zabiegu świecowania uszu
· delikatne oczyszczanie uszu z nadmiaru woskowiny
· podrażnienie uszu lub zatok
· zaburzenia ostrości słuchu, niedosłuch
· błędnikowe zaburzenia równowagi;
· efekt uśmierzający w przypadkach drażliwości lub stresów
· szumy w uszach, tzw. "dzwonienie" w uszach
· energetyczne ożywienie w przypadkach osłabienia słyszalności
· regulacja ciśnienia przy bólach głowy, migrenach
· zapalenie zatok (nosowych, czołowych, szczękowych)
· nieżyty nosa (również alergiczny nieżyt nosa)
· zakłócenia krążenia w uchu
· samoistne bóle głowy (bóle naczyniowo-ruchowe i migrenowe)
· migreny szyjne
· nadmierna pobudliwość nerwowa
· nerwice narządowe tzw. "wegetatywne" (żołądka, jelita grubego, serca)
· lokalna aktywacja limfy i procesów metabolicznych
· stymulacja energii - cyrkulacji prądów energetycznych
· regulacja i usprawnienie krążenia energii życiowej
· rozładowanie stresu i wzmożonego napięcia mięśniowego
· problemy z czystością widzenia i postrzegania kolorów, zmysłem smaku oraz powonienia
· kłopoty z zasypianiem

 

Moda

Zmieniony ( Niedziela, 17 Maj 2020 19:36 )
 

Zdjęcie

Kto jest on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości